MyRacePass App

Contact Us

News

Westin Abbey rings up second Lone Star Tour win at Bells

Westin Abbey rings up second Lone Star Tour win at Bells

BELLS, Texas (Feb. 17) – Westin Abbey rang up a second Sniper Speed Lone Star Tour feature win Monday night, getting the best of his IMCA Sunoco Stock Car foes at Grayson County Speedway.

Abbey had started 10th in the 30-lap, star-filled field at Bells, passed brother Dean for the lead just before halfway and then worked his way through traffic as the race ended with a long green flag run.

Ryan Powers led the first six circuits from the pole before giving way to Dean Abbey, fresh off his win in the Smiley’s Racing Products Southern SportMod main.

Sunday winner Derek Green was briefly into the runner-up spot following the second of two lap yellow cautions.

Westin Abbey swapped second with Powers before making his way to the front on lap 14. He mastered traffic beginning on lap 18, chased to the $1,000 checkers by the 12th starting Jesse Sobbing.

Dean Abbey, George Egbert III and 14th starting Jeffrey Abbey rounded out the top five.

Monday’s third installment of the Lone Star Tour drew 70 Stock Car entries from a dozen states, with California newly represented.

Jason Wolla was the $1,000 IMCA Modified winner, putting his name on the Fast Shafts All-Star Invitational ballot with a last-lap pass of John Gober.

The 2017 national champion had chased Gober following an early caution that saw leader and Sunday winner Jon White Jr. exit. Drew Armstrong, Sobbing and Anthony Roth were scored next.

Wolla used a blueprint similar to Dean Abbey’s in the Southern SportMod feature. He’d worked his way from seventh starting and got stuck in second for a long stretch before crossing the line side-by-side with Rodney White with two laps to go.

Abbey pulled ahead from that point, collecting the checkers ahead of Rodney White, Mitchell Clement, 12th starting Gregory Muirhead and 15th starting Justin White.

Next up is the Dirty 30 show Tuesday and Wednesday, Feb. 18 and 19 at Texas Motor Speedway. Stock Cars run for $3,000 to win and Modifieds for $2,000 to win their respective main events, while the winner of the Day Motor Sports-sponsored SportMod Civil War takes home $1,000.

At stake as well are potential $10,000 bonuses for opening night tour winners Westin Abbey and Sobbing, and $5,000 for Gabe Tucker.

Feature Results

Stock Cars – 1. Westin Abbey, Comanche; 2. Jesse Sobbing, Malvern, Iowa; 3. Dean Abbey, Roanoke; 4. George Egbert III, Salado; 5. Jeffrey Abbey, Comanche; 6. Matthew Riskey, Commerce; 7. Matt Guillaume, Haslet; 8. Ryan Powers, Kennedale; 9. Chad Schroeder, Belle Plaine, Minn.; 10. Eric Rempel, Palmyra, Neb.; 11. Dean Cornelius, New Prague, Minn.; 12. Abe Huls, Carthage, Ill.; 13. Jason Batt, Harker Heights; 14. Kevin Flock, Muskogee, Okla.; 15. Kirk Martin, Weatherford; 16. Derek Green, Granada, Minn.; 17. Dan Mackenthun, Hamburg, Minn.; 18. Curt Lund, Redwood Falls, Minn.; 19. Jason Rogers, Selden, Kan.; 20. Hesston Shaw, Hennessey, Okla.; 21. Dustin White, Lamesa.

Modifieds – 1. Jason Wolla, Ray, N.D.; 2. John Gober, Poolville; 3. Drew Armstrong, Alexander, Ark.; 4. Jesse Sobbing, Malvern, Iowa; 5. Anthony Roth, Columbus, Neb.; 6. Josh McGaha, Abilene; 7. Clay Money, Penokee, Kan.; 8. Brint Hartwick, Quitman, Ark.; 9. Jim Thies, Mapleton, Iowa; 10. Treven Geter, Lindsay, Okla.; 11. Michael Ables, Caddo, Okla.; 12. Ethan Braaksma, Newton, Iowa; 13. Larry Adams, Van Alstyne; 14. Jim Cole, Sioux City, Iowa; 15. Shane DeMey, Denison, Iowa; 16. William Gould, Calera, Okla.; 17. Brandon Aggen, Rushmore, Minn.; 18. Mark Adams, Fort Worth; 19. Jon White Jr., Red Oak; 20. Mike Petersilie, Hoisington, Kan.

Southern SportMods – 1. Dean Abbey, Roanoke; 2. Rodney White, Ector; 3. Mitchell Clement, Bonham; 4. Gregory Muirhead, Mabank; 5. Justin White, Ector; 6. Jeremy Henry, Sherman; 7. Brandon Blake, Odessa; 8. Justin Nabors, Kemp; 9. Kevin Ward, Abilene; 10. Ron Hessel, Van Alstyne; 11. Brantley Beatty, Lubbock; 12. Austen Becerra, Carthage, Ill.; 13. Christopher Stewart, Tatum, N.M.; 14. Mark Marr, Van Alstyne; 15. Mark Patterson, Merkel; 16. Dan Day, Princeton; 17. Michael McCullough, Denison; 18. Mason Day, Columbus, Ind.; 19. Matthew Day, Farmersville; 20. Brandon Tharp, Vinton, Iowa.

Latest Results

<<>>
Grayson County Speedway8/6/2022IMCA Modified
Full Results
Grayson County Speedway8/6/2022IMCA Southern SprtMod
Full Results
Grayson County Speedway8/6/2022IMCA Stock Car
Full Results
Grayson County Speedway8/6/2022Factory Stock
Full Results
Grayson County Speedway8/6/2022Eco Mod
Full Results
Grayson County Speedway7/23/2022IMCA Modified
Full Results
Grayson County Speedway7/23/2022IMCA Southern SprtMod
Full Results
Grayson County Speedway7/23/2022IMCA Stock Car
Full Results
Grayson County Speedway7/23/2022Factory Stock
Full Results
Grayson County Speedway7/23/2022Eco Mod
Full Results
Grayson County Speedway7/16/2022IMCA Modified
Full Results
Grayson County Speedway7/16/2022IMCA Southern SprtMod
Full Results
Grayson County Speedway7/16/2022IMCA Stock Car
Full Results
Grayson County Speedway7/16/2022Factory Stock
Full Results
Grayson County Speedway7/16/2022Eco Mod
Full Results

Current Points

<<>>
IMCA Modifiedas of 8/6/2022
Full Points
IMCA Southern SprtModas of 8/6/2022
Full Points
IMCA Stock Caras of 8/6/2022
Full Points
Factory Stockas of 8/6/2022
Full Points
Eco Modas of 8/6/2022
Full Points
OReilly Auto Parts
Smileys
Line X of Tecoma
Lube Plus
American Roofing
Watermark Custom Homes
Credit Choice Motors
Exalt Realty
HIX Photography